





Mandag skulle Brøndby spille sin sidste træningskamp inden forårspremieren i Superligaen mod FC Midtjylland. Det endte med at blive en underholdende affære med både hattrick fra Hillerød og et flot saksesparksmål af Emmanuel Yeboah.
Brøndbys modstander i den øsende regn var NordicBet Liga-klubben Hillerød, der havde taget turen til Bane 2 i Brøndby.
Jesper Sørensen havde givet plads til flere af de unge navne i startelleveren. Ludvig Vraa, Clement Bischoff og Nikolas Nartey var alle at finde på banen fra start.
Hillerød startede kampen som lyn og torden.
Gæsterne skulle kun bruge lidt mere end seks minutter til at passere Thomas Mikkelsen i Brøndby-målet.
To gange.
Artiklen fortsætter efter billedet

Begge gange var Hillerød skarpe på et hjørnespark, hvor Brøndby-defensiven var sløsede, og så stod der altså 2-0 til NordicBet Liga-klubben. Sebastian Pingel var manden bag begge mål.
Efter en start, hvor Hillerød klart var mest på bolden, kom de blå-gule lidt bedre med i kampen. Der var dog forholdsvis langt mellem de kvalificerede bud på en reducering.
Tættest på kom Kevin Mensah, der efter et flot forarbejde af Bischoff skød forbi mål kort inden pausen.
Hattrick efter hjørne
Kort efter anden halvlegs start kom reduceringen så.
Bundgaard stod for oplægget, da han på fornem vis lagde bolden til rette for Clement Bischoff, der nemt kunne sparke 1-2-målet i kassen.
Glæden var dog kort for hjemmebaneholdet.
Kun fem minutter efter Bischoffs mål puttede Hillerød bolden i kassen endnu engang.
Gæsterne fuldendte sit hattrick af mål efter hjørnespark, da Pingel på et hovedstød samtidig fuldendte sit eget hattrick med scoringen til 3-1.
Der var ikke mange stille momenter i anden halvleg, der bød på god underholdning. 2-3-målet fra Brøndby var ingen undtagelse.
Efter 62 minutter steg Emmanuel Yeboah til vejrs, tæmmede bolden og lagde den over i det lange hjørne på et saksespark.
10 Minutter senere var Yeboah tæt på at stange udligningen i mål, men Hillerød-keeperen fik dirigeret bolden op på tværliggeren og ud til hjørne.
Med 10 minutter tilbage var Brøndbys unge drenge på spil endnu engang. 18-årige Bertram Kvist blev sat flot op af 17-årige Oscar Schwartau, og så stod der pludselig 3-3.
Der faldt ikke flere mål, hvorfor de to mandskaber endte med at dele i porten.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga
Hillerød

























