2023-12-30 08:01:15

Saudi-Arabien melder ud: Galatasaray og Fenerbahce brød aftalen

De saudiarabiske arrangører af Super Cup-finalen mellem Galatasaray og Fenerbahce forklarer, at de tyrkiske hold brød aftalen i forhold til at sende budskaber, som intet har med fodbold at gøre.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 19. runde

FT

IST

1 - 5

FEN

Fredag aften skulle Galatasaray og Fenerbahce have spillet finale i den tyrkiske Super Cup i Riyadh, men sådan gik det ikke.

Opgøret blev aflyst, hvilket ifølge tyrkiske medier skyldes, at de to klubber af Saudi-Arabien blev nægtet at spille den tyrkiske nationalsang og hylde Tyrkiets grundlægger med nogle særlige trøjer.

Saudiarabisk stats-tv citerer de lokale arrangører af kampen for følgende udmelding omkring aflysningen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Supercup -Saudi-Arabien melder ud: Galatasaray og Fenerbahce brød aftalen
Foto: Murad Sezer/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi så frem til at arrangere kampen til tiden i tråd med de internationale fodboldregler og bestemmelser, som kræver, at sporten spilles uden nogen budskaber uden for sportens rammer – især fordi det blev diskuteret med det tyrkiske fodboldforbund i forberedelserne til denne kamp.

- Med den aftale er det uheldigt, at de to hold ikke fulgte, hvad der var blevet aftalt, hvilket førte til, at kampen ikke blev afviklet, lyder det ifølge Reuters i udmeldingen fra arrangøren.

Det er endnu uvist, hvornår og hvor kampen så skal spilles.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 19. runde

FT

IST

1 - 5

FEN

Annonce

34 kommentarer

Se kommentarer
Annonce