Det har ikke kørt på skinner for Kasper Schmeichel og Celtic i denne sæson.
Glasgow-klubben ligger aktuelt på tredjepladsen i Premiership - seks point efter førerholdet Hearts - og nummer 24 i Europa League.
Kasper Schmeichels præstationer har været til debat, og blandt kritikerne er den tidligere fodboldspiller og nu markante stemme i skotsk fodbold, Chris Sutton. Ifølge Daily Record rettede Sutton i podcasten The Warm-Up kritik mod den danske målmand.
- Jeg synes, at Kasper Schmeichel har haft en utrolig karriere, en enestående karriere, og han har været en fremragende målmand, men i denne sæson har han bare ikke været den samme. Han ser stor ud, han ser lidt tung ud, og han er et problem for Celtic.
I weekenden led Celtic et smertefuldt nederlag på 1-3 til ærkerivalerne Rangers, og her så danskeren ved flere af målene skidt ud.
Bold har taget en snak med Blair Meikle, der er journalist hos Herald Sport, og som har stort kendskab til skotsk fodbold, og han medgiver også, at Schmeichels præstationer i denne sæson ikke har været på det vanlige niveau.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hans præstationer har været dalende for tiden. Celtic-fansene føler, at han har leveret flere undervældende præstationer, siger Blair Jake og uddyber.
- Han har helt klart været en fremragende målmand og haft en flot karriere. Han begyndte også godt i Celtic, hvor han levede op til ryet og var alt det, som klubben havde håbet på, men siden starten af denne sæson har hans niveau været dalende, siger Blair Meikle.
Den danske målmand leverede flot i flere af klubbens internationale kampe, hvor særligt de to opgør mod Bayern München i Champions League sidste år imponerede.
Niveauet er faldet siden, og der er måske en naturlig forklaring.
- Det giver måske meget god mening, når han er 39 år gammel, men Celtic har Viljami Sinisalo, der er på det finske landshold, på bænken, og derfor tror jeg, at fansene er uforstående over for, at Sinisalo ikke får chancen set i lyset af Schmeichel præstationer, afslutter Blair Meikle.
Kasper Schmeichel skiftede til Celtic fra Anderlecht i sommeren 2024.
Han har siden spillet 78 kampe for den skotske storklub.
Schmeichels aftale udløber til sommer i Celtic.

Celtic
Premiership
























