I slutningen af oktober kollapsede Nijmegen-angriberen Bas Dost på banen.
Heldigvis overlevede Dost, men kampen mod AZ Alkmaar blev afbrudt, og på onsdag skal den spilles færdig.
Der resterer fem og et halvt minut, og selv om stillingen er 2-1 til Nijmegen, havde Lasse Schöne gerne set, at man var kampen foruden.
- Det er latterligt, at vi skal tilbage. Det er seks minutters fodbold og fire timer i bussen, og jeg tror, at det er uden fortilfælde.
- Det er ikke en kamp, man har lyst til at blive mindet om, og så skal man tilbage, siger Schöne til Voetbal International.
Artiklen fortsætter efter billedet

Rogier Meijer, som er træner for Nijmegen, er heller ikke helt tilfreds med situationen, selv om han understreger, at resultatet skal bevares.
- Vi skal gøre vores arbejde, og vi skal gøre det godt, for det er tre vigtige point for os.
- På den anden side er det også en skør situation, for sidste gang vi var der, skete der noget meget alvorligt med en af vores drenge, siger træneren til ESPN ifølge Voetbal International.
Danske Magnus Mattsson scorede til 2-0 i kampen, som altså skal spilles færdig onsdag klokken 19.

Nijmegen
AZ Alkmaar
Æresdivisionen

























