2025-01-22 21:56:36

Se Vinícius filme sig til advarsel

Vinícius Júnior har netop filmet sig til en advarsel, da brasilianeren gik alt for nemt i gulvet over for danske Mads Bidstrup. Se episoden i denne artikel.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 21. runde

FT

VAL

0 - 3

REA

Vinícius Júnior ville gerne have haft et straffespark.

Real Madrid-kantspilleren gik mod slutningen af første halvleg mod Salzburg i gulvet i en duel med østrigernes danske midtbanespiller Mads Bidstrup.

Trods Vinícius' egne appeller for et straffespark havde dommer Glen Nyberg spottet en simulation.

Det betød, at brasilianeren i stedet blev præsenteret for en advarsel. Du kan se sekvensen øverst i denne artikel.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Se Vinícius filme sig til advarsel
Foto: Pierre-Philippe Marcou/AFP/Ritzau Scanpix

Efter Nybergs pausefløjt kunne man på tv-billederne fortsat se en frustreret og uforstående Vinícius undre sig over for aftenens svenske dommer.

Real Madrid fører i skrivende stund 2-0 mod Salzburg, hvor Vinícius' landsmand Rodrygo har scoret begge mål.

Det andet af disse var virkelig flot, og det kan du finde her.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 21. runde

FT

VAL

0 - 3

REA

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce