2026-02-22 13:07:46

Sebulonsen udskiftet med muskulært problem

Sebastian Sebulonsen er ramt af et muskulært problem, som kommer til at holde ham ude det næste stykke tid. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 24. runde

FT

AUG

2 - 0

FCK

Sebastian Sebulonsen fik kun 69 minutter på banen, da FC Köln fik besøg af Hoffenheim lørdag eftermiddag. 

Den norske back blev skadet, og FC Köln er nu blevet en smule klogere på problemet. 

Den tyske klub skriver, at Sebulonsen er blevet ramt af en muskelskade. 

De melder ikke noget om længden på skaden. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Sebulonsen udskiftet med muskulært problem
Foto: Thilo Schmuelgen/Reuters/Ritzau Scanpix

Den tidligere Brøndby-spiller skiftede til Bundesliga-klubben i sommer, og han har fået en god start på livet i det tyske. 

Sebulonsen er fast mand, og han står indtil videre noteret for 25 kampe for FC Köln. Det første mål lader dog stadig vente på sig. 

26-årige Sebulonsen har kontrakt frem til sommeren 2028. 

Podcast Cover

Riemers nye kaniner

Hattrick | Afsnit 87

Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser. 

Læs mere
-17:47

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 24. runde

FT

AUG

2 - 0

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce