2025-11-03 09:49:15

Senegalesisk talent skal træne med FCM's førstehold

19-årige Abdou Aziz Ndiaye skal i den kommende periode træne med førsteholdet i FC Midtjylland, skriver klubben. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 14. runde

FT

FCM

1 - 1

AGF

Dette efterår har FC Midtjylland udvidet talentindsatsen med et nyt strategisk projekt.

Under navnet 'FCM Next Generation' samler klubben internationale talenter fra årgang 2006 og 2007 fra lande som Portugal, Brasilien og flere steder i Afrika, og nu skal en af spillerne vise sig frem på førsteholdet. 

Den 19-årige senegalesiske højre back Abdou Aziz Ndiaye skal i den kommende tid træne med seniorerne, skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Senegalesisk talent skal træne med FCM's førstehold
Foto: James Baylis/AP/Ritzau Scanpix

Ndiaye vandt i 2023 den senegalesiske pokalturnering med ASC Jaraaf og var i 2024 udtaget for sin nations A-landshold, da han sad på bænken i to kampe i Africa Cup of Nations-kvalifikationen.

Adam Gabriel, der også spiller højre back, er på grund af en operation i foden først tilbage i marts 2026.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA

Hattrick | Afsnit 138

Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.

Læs mere
-8:06

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 14. runde

FT

FCM

1 - 1

AGF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce