2026-05-28 08:10:37

Sesko drømmer stort: Vi har potentialet

Benjamin Sesko glæder sig over, at Manchester United er tilbage i det fine selskab, og angriberen ser potentialet til at udfordre de bedste i Premier League.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Med Michael Carrick ved roret fandt Manchester United melodien og endte på en ganske sikker tredjeplads.

Dermed er United i næste sæson tilbage i Champions League efter en sæson helt uden europæisk fodbold.

- Denne klub bør altid være der. Vi har ført klubben tilbage, og alle glæder sig til de aftenener i næste sæson. Med så stor en historie og sådan et navn fortjener klubben at være der, siger Benjamin Sesko i et interview med GiveMeSport.

United-angriberen ser meget positivt på udviklingen.

- Der kom nye spillere, og alt har brug for tid til at finde sammen. Jeg er glad for, at vi formåede det, for den stærke enhed er det vigtigste i sidste ende.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Sesko drømmer stort: Vi har potentialet
Foto: Jason Cairnduff/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi ville tilbage på dette niveau og har stadig et stort potentiale på grund af spillerne og staben. Vi er én stor enhed, siger Sesko.

Den 22-årige slovener scorede 11 Premier League-mål i den forgangne sæson og mener, at United fremadrettet kan være med helt i toppen.

- Vi har potentialet til det. Jeg synes, vi har vist i denne sæson, at vi kan være med mod de bedste.

Manchester United sluttede syv point bag Manchester City og yderligere syv bag Arsenal.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce