Premier League -Sheffield U-franskmand vil spille for Senegal
2020-03-09 16:45:01
Foto: Getty Images

Sheffield U-franskmand vil spille for Senegal

Lys Mousset er franskmand og har spillet ungdomsfodbold for nationen, men han kan også spille for Senegal, og det vil han rigtig gerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den 24-årige franskmand Lys Mousset er en af årsagerne til, at Sheffield United har gjort det godt siden oprykningen til Premier League.

Præstationerne har dog ikke været nok til A-landskampe for hjemlandet, og han er efterhånden ved at løbe tør for håb – derfor har han nu indledt en flirt med Senegal, som er hans andet hjemland.

- Det er rigtigt, at jeg altid har været tiltrukket af Senegal. Jeg ser ikke meget fodbold, men når jeg ser Senegal spille, sidder jeg altid foran tv'et. Jeg støtter dem helt vildt.

- Historien om det franske landshold er ikke slut, for jeg er ikke blevet udtaget endnu, men hvis Sengal ringer, så siger jeg ja, siger Mousset ifølge goal.com.

Lys Mousset fortæller, at han allerede har talt med landstræner Aliou Cissé

- Han har ringet til mig, og det gik fint. Han spurgte, om Emilien Mendy (tidligere fodboldspiller, red.) virkelig er min far. Det sagde jeg ja til, og han spurgte efter hans nummer, så de kunne tale sammen.

- Han sagde ikke, om han ville udtage mig, men hvis det sker, bliver jeg glad. Jeg vil holde godt øje, næste gang han udtager holdet, og jeg håber at være der, siger Mousset.

Lys Mousset har spillet ungdomslandskampe for Frankrig.

I Premier League har han i denne sæson scoret fem kasser og lavet fem oplæg i sine 23 optrædener. Han blev i sommer Sheffield Uniteds hidtil dyreste indkøb.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce