AGF var foran 2-0 mod AC Horsens, men indkasserede i slutningen af opgøret to mål og måtte gå fra banen med et skuffende 2-2-resultat.
Callum McCowatt startede på bænken for aarhusianerne, men kort efter sin indskiftning i anden halvleg sendte han gæsterne i front med 2-0.
Efter kampen forklarede AGF-cheftræner Jakob Poulsen sin beslutning om at starte med midtbanespilleren på bænken.
- Vi vil gerne starte med Mikael Anderson og Tobias Bech tier-positionen. De løste det godt. De var begge to enormt energiske.
- Det var et tilvalg af de to andre, og så var det fedt at se, at han kunne komme ind at score med det samme, sagde han efter kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Efter kampen lagde cheftræneren heller ikke skjul på, at resultatet gjorde ondt.
- Følelsen i kroppen frem imod landsholdspausen er dårlig. Meget dårlig. Det havde været en plaster på såret at gå på pause med en sejr, sagde Poulsen.
Læs mere om det her.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere

AGF
3F Superliga



























