VM for klubhold -Sikkerhedsvagt adskilte tidl. United-spiller og dommer til klub-VM
Foto: Marco Bello/Reuters/Ritzau Scanpix
2025-06-17 10:18:58
Foto: Marco Bello/Reuters/Ritzau Scanpix

Sikkerhedsvagt adskilte tidl. United-spiller og dommer til klub-VM

Ander Herrera blev tilbageholdt af en sikkerhedsvagt i kampen mellem Boca Juniors og Benfica. Efterfølgende modtog spanieren et rødt kort. Se situationen i klippet nederst.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Klub-VM - 2. runde

FT

BMU

2 - 1

BOC

Ander Herrera startede inden for Boca Juniors i kampen mod Benfica natten til tirsdag.

Men det blev en kort fornøjelse for den tidligere Manchester United-spiller. Først blev han udskiftet med en skade, og senere hen blev han vist helt ud af banen.

For i slutminutterne af første halvleg modtog han et rødt kort, da han opsøgte dommeren ved et VAR-tjek fra sin position på den argentinske bænk.

Nicolas Otamendi blev nedlagt i feltet, og situationen var tvivlsom. Ander Herrera mente i hvert fald slet ikke, at der skulle dømmes straffe, og det ville han gerne sige til den mexicanske dommer, César Ramos, da dommeren var løbet ud til skærmen.

Ander Herrera var helt oppe i det røde felt, og han agerede så voldsomt, at en sikkerhedsvagt måtte komme imellem spanieren og dommeren. Det udløste et rødt kort.

Det var generelt en ret vild kamp med meget dramatik og flere røde kort. Du kan læse referatet her.

Se videoen i X-opslaget nedenfor.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Klub-VM - 2. runde

FT

BMU

2 - 1

BOC

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce