2025-09-28 11:40:00

Silas Andersen får flest gule kort: De gives for let

Silas Andersen har aktuelt fået flest gule kort i Allsvenskan. Ifølge danskeren er han offer for en generel tendens i fodboldens verden. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 25. runde

FT

HÄC

2 - 0

NOR

53'
10
Max Watson
Selvmål
72'
20
Isak Brusberg
Mål

Advarslerne vælter ned over Silas Andersen. 

Danskeren topper listen over flest gule kort i Allsvenskan 2025, men han tager den kedelige statistik med et smil. 

Ifølge ham sidder kortene for løst på dommerne, og han har ingen planer om at skrue ned for den hårde spillestil. 

Det fortæller han til Fotbollskanalen. 

- Jeg bryder mig ikke om det, for at være ærlig. Jeg synes, de (dommerne, red.) giver lidt for nemme gule kort. De giver dem for hurtigt, mener jeg. Men sådan er det, og jeg kan ikke gøre noget ved det, siger Silas Andersen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Allsvenskan -Silas Andersen får flest gule kort: De gives for let
Foto: Andreas Hillergren/TT/Ritzau Scanpix

Han mener, at fodbolden generelt går i en retning, hvor spillet bliver mere blidt. 

- Gennem årene er fodbolden generelt blevet mere og mere blid. 

- Nu kan man næsten ikke snakke med dommeren eller gå ind i en hård tackling, uden at der kommer en konsekvens. Men sådan er det, siger danskeren, der ikke vil ændre noget trods de mange advarsler. 

- At gå hårdt ind i dueller er en del af den spiller, jeg er. Modstanderen skal vide, at hvis de er for langsomme med bolden, så vil jeg gå ind i duellen, siger Silas Andersen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 25. runde

FT

HÄC

2 - 0

NOR

53'
10
Max Watson
Selvmål
72'
20
Isak Brusberg
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce