




Både Frederik Rønnow og Robert Skov startede inde for Bo Svenssons Union Berlin-mandskab, da de på udebane mødte Stuttgart, som var i gavehumør i første halvleg.
Union Berlin kom nemlig foran på en sand julegave.
Stuttgart-målmand Alexander Nübel formåede ikke at gribe et forholdsvist ufarligt hovedstød.
Bolden gled ud af hænderne for ham og sneg sig i stedet lige over stregen, og så var Stuttgart bagud.
I anden halvleg markerede Robert Skov sig.
Den alsidige dansker sendte et indlæg i feltet, og her var der ingen, der ramte den, selvom Rani Khedira hævdede, at han snittede bolden.
Artiklen fortsætter efter billedet

Bolden sejlede i stedet i mål og dermed var Skovs første mål i en Union Berlin-trøje en realitet.
Rønnow-fejl kostede i stort Union-kollaps
Glæden var dog kort for Svensson og co.
Værterne slog nemlig hurtigt tilbage. Allerede minuttet efter reducerede de.
Nick Woltemade rundede Rønnow, før han sikkert hamrede bolden i mål. Og det var starten på nedturen for Union.
Nu kom der nemlig rigtig gang i Stuttgart og specielt Woltemade.
Angriberen prikkede kort efter udligningen i mål efter en god aflevering fra Atakan Karazor.
2-2. Og det stoppede ikke her.
Stuttgart kom nemlig foran med 20 minutter igen, og det var takket være en stor fejl fra Frederik Rønnow.
Den danske målmand sparkede bolden lige ud til Karazor, som helt upresset sendte værterne foran.
Union var tæt på at udligne kort efter, men en heroisk blokering og overliggeren reddede Stuttgart.
Og tættere kom Union aldrig. Stuttgart kørte sejren hjem og noterede sig for tre point, som sender dem op på en øjeblikkelig sjetteplads.
Union Berlin er nummer 11 i tabellen, som du kan se her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Stuttgart
Union Berlin
Bundesliga


























