





Søndag aften blev Kroatiens drøm om en VM-triumf slukket, da de i finalen tabte 4-2 til Frankrig.
Den kroatiske landstræner lykønsker franskmændene, men ærger sig over nederlaget i det, han mener var Kroatiens bedste kamp ved slutrunden. Det er vigtigt for ham, at kroaterne er stolte.
- Jeg vil gerne ønske Frankrig tillykke med titlen. Vi spillede godt i de første tyve minutter, hvor vi kontrollerede kampen. Så kom der et selvmål efter en standardsituation. Vi kom tilbage, dominerede og så fik de straffesparket, siger den kroatiske landstræner til FIFA.com.
- Jeg må også sige tillykke til mine spillere. Det var måske den bedste kamp vi spillede ved slutrunden. Vi kontrollerede kampen, men lukkede mål ind. Mod så stærkt et hold som Frankrig, må du ikke lave den slags fejl. Vi er lidt kede af det, men vi skal være stolte af det, vi har opnået.
Ivan Perisic og Mario Mandzukic scorede kroaternes mål i finalen.



VM
Kroatien

































