

Slavia Prag blev onsdag nedlagt af Dortmund, men tjekkerne var godt med i opgøret, som endte med tysk sejr på 2-0.
Flere gange var de tæt på at score, men det lykkedes ikke - og skarpheden blev forskellen, mener angriber Stanislav Tecl.
- Vi havde lige mange chancer, og hvis vi havde grebet vores, ville kampen have været anderledes. Men Dortmund viste den kvalitet, de besidder, og på den måde udnyttede de to af deres tre store chancer, siger Stanislav Tecl ifølg uefa.com.
Stanislav Tecl havde selv en stor, stor chance for at score i opgøret, men hans afslutning strøg i sidenettet.
- Jeg er meget ked af, at jeg missede den chance. Jeg løb mod mål og ville lægge bolden op ad stolpen, men formåede det ikke, siger en ærlig Tecl.
Slavia Prag fik uafgjort i første runde mod Inter og er altså stadig med.


Dortmund
Slavia Prag
Champions League































