Æresdivisionen -Slem Antony-skade: Sæsonen i fare
Foto: Francois Walschaerts/AFP/Ritzau Scanpix
2022-04-05 10:01:51
Foto: Francois Walschaerts/AFP/Ritzau Scanpix

Slem Antony-skade: Sæsonen i fare

Ajax' store brasilianske stjerne Antony kom slemt til skade i en landskamp for Brasilien. Ankelskaden gør, at Antony måske misser resten af sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 29. runde

FT

AJA

2 - 1

SPA

Antony har været en af de helt store oplevelser for Ajax i denne sæson. Nu er den brasilianske kant løbet ind i en ankelskade, der gør, at han måske misser resten af sæsonen. 

Antony måtte bæres af banen på en båre i Brasiliens kamp mod Bolivia i VM-kvalifikationen. 

Hjemme i Ajax er anklen nu blevet undersøgt, og skaden er værre end først antaget, det skriver klubben på deres hjemmeside. 

Det er en slem skade i brasilianerens højre ankel, der kan holde ham ude i længere tid. 

På deres hjemmeside skriver Ajax, at Antony i hvert fald er ude resten af april måned, men at han også kan risikere slet ikke at spille mere i denne sæson. 

Antony har spillet 23 kampe for Ajax i Æresdivisionen i denne sæson, hvori han har scoret otte mål og lavet fire assists. 

Antony har også scoret to mål i Champions League, hvor Ajax røg ud til Benfica i 1/16-finalen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 29. runde

FT

AJA

2 - 1

SPA

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce