La Liga -Sociedad prøver med ny brasser-angriber
2016-07-31 23:39:59
Foto: Getty Images

Sociedad prøver med ny brasser-angriber

Real Sociedad har præsenteret Willian José som ny mand i klubben. Angriberen støder til efter en stærk sidste sæson hos Las Palmas.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Sidste sommer erhvervede Real Sociedad sig angriberen Jonathas fra Elche, men det samarbejde blev aldrig en succes, og brasilianeren er netop blevet solgt til Rubin Kazan.

Det afskrækker imidlertid ikke La Real fra atter at hente en brasiliansk forward fra en midterklub. Willian José, som i sidste sæson nettede ti gange i 34 kampe for ligakollegerne Las Palmas, har fået en fem-årig kontrakt i klubben.

24-årige Willian José hentes hos uruguayanske Maldonado, hvorfra han i sidste sæson var udlejet til klubben fra Gran Canaria. Han har desuden en fortid på Real Madrids b-hold.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce