2026-05-27 21:52:49

Sønderjyske meldes lun på Markus Jensen

Sønderjyske er ifølge TV 2 Sport blandt flere danske klubber, der har set sig varme på OB’s Markus Jensen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Markus Jensen har i denne sæson været lejet ud til Utrecht, hvor han har gjort sig på klubbens andethold i den næstbedste række. 

Den 20-årige kantspiller vender dog efter alt at dømme tilbage til OB, som ventes at sælge den unge dansker i løbet af sommerens transfervindue. 

Det skriver TV 2 Sport

Mediet melder, at der både er interesse fra udenlandske og danske klubber - heriblandt i Superligaen. 

Her skulle Sønderjyske være blandt bejlerne, lyder det. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Sønderjyske meldes lun på Markus Jensen
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Markus Jensen fortalte tilbage i marts til Bold, at han godt kunne have ønsket sig flere chancer i OB. 

Den 20-årige offensivspiller har været en del af OB, siden han var blot fem år gammel og har taget turen hele vejen op igennem klubbens ungdomssystem

Podcast Cover

Schmeichel siger stop: En af de største

Hattrick | Afsnit 89

Kasper Schmeichel har valgt at stoppe karrieren, og dermed siger dansk fodbold farvel til en af de største landsholdsprofiler i nyere tid.

Læs mere
-20:01

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce