Matti Olsen er færdig i Sønderjyske.
Sent mandag aften skriver Superliga-klubben på sin hjemmeside, at de to parter er blevet enige om at ophæve samarbejdet.
- Missionen lykkedes, og vi er glade for, at Matti Olsen kunne hjælpe os i foråret, da vi havde brug for en ekstra gardering i forsvaret.
- Han har leveret en topprofessionel indsats hele vejen igennem – også efter spilletiden er blevet mindre.
- Begge parter er enige om, at opgaven nu er løst i Sønderjyske Fodbold, og vi ophæver nu kontrakten i fælles forståelse, så han har mulighed for at finde et andet godt sted, hvor fodbold og familie kan gå op i en højere enhed.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi takker ham for indsatsen i den lyseblå trøje og ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather til klubbens hjemmeside.
Matti Olsen har blot været at finde i Sønderjyske siden januar, hvor han kom til fra Hvidovre.
Det blev til otte optrædener i Superliga-klubben.

Eriksen får ikke løn af Wolfsburg
Hattrick | Afsnit 175Christian Eriksens fremtid er fortsat uklar, men grundet en særlig regel har Wolfsburg og danskeren ikke travlt med at finde en afklaring. Wolfsburg betaler nemlig ikke løn til Eriksen.
Læs mere
Sønderjyske
3F Superliga




































