

Atletico Madrid har svært ved for alvor at bide sig fast på i topppen af La Liga, mens Real Sociedad roder flirter med kontakt til nedrykningsstregen.
Vi skulle frem til anden halvleg, før der kom mål, men så kom der også to af slagsens inden for fem minutter.
Alexander Sørloth steg til vejrs på et fremragende indlæg fra trænerens søn Giuliano Simeone, som nordmanden stangede i kassen til 1-0.
Det var den tidligere FC Midtjylland-angribers femte sæsonscoring for Atletico Madrid i La Liga.
Artiklen fortsætter efter billedet

Atletico-føringen holdt dog ikke længe. Takefusa Kubo driver bolden og fandt med ydersiden Goncalo Guedes, der tog en berøring på bolden og sparkede den op i nettaget til 1-1.
Og det blev også slutresultatet i San Sebastian, hvor holdene måtte dele pointene.

Dansk oprejsning i Europa
Hattrick | Afsnit 164Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.
Læs mere
Real Sociedad
Atletico Madrid
La Liga





























