Benfica-spilleren Fredrik Aursnes har tirsdag meddelt, at han stopper på det norske landshold i en alder af 28 år.
Aursnes begrunder stoppet med, at han gerne vil have mere frihed til at prioritere andre ting end fodbold i sit liv.
Det er Norges landstræner, Ståle Solbakken, ærgerlig over, men det virker ikke til at komme bag på ham.
Den tidligere FCK-træner fortæller nemlig, at han har været nødt til at overtale Benfica-spilleren til at lade sig udtage de seneste par gange.
- Fredrik har været en fantastisk ressource for os. Han havde sine bedste landskampe i starten af den sidste kvalifikation. Han har været en berigelse for os både på og uden for banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg har kendt til hans tanker om landsholdet i et stykke tid og har formået at overtale ham et par gange til at fortsætte.
- Vi blev så enige om, at hvis han før denne sæson følte samme behov for pauser fra fodbolden, så skulle jeg ikke gå ind i nye diskussioner med ham, siger Ståle Solbakken til det norske fodbold forbunds hjemmeside.
Aursnes har spillet 20 landskampe for Norge og scoret ét landsholdsmål.
Nordmanden kom til Benfica i sommeren 2022. Han har tidligere tørnet ud for Molde og Feyenoord.

Norge


































