


Det gav nok et sæt i et par norske landholdsfans, da Martin Ødegaard tirsdag aften satte sig i græsset mod Sporting CP.
Arsenal-midten endte med at gå fra banen, komme inde i igen og til sidst blive udskiftet efter 70 minutter.
Med Norges første VM-slutrunde siden 1998 lige rundt om hjørnet er landstræner Ståle Solbakken blevet spurgt, om Ødegaards skade er slem.
Den tidligere FC København-boss maner heldigvis til ro:
- Han fik et lille slag, hvor han ikke burde have fået et.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men jeg tror ikke, at det er helt slemt, siger Ståle Solbakken ifølge VG, der regner med, at Ødegaard snart er klar til at komme i aktion igen.
27-årige Martin Ødegaard står noteret for 64 landskampe for Norge.
Ståle Solbakkens tropper er i VM-gruppe med Irak, Senegal og Frankrig.

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere
Arsenal
Champions League
Norge



























