





Aral Simsir var decideret flyvende, da FC Midtjylland søndag aften vandt med hele 6-0 over FC Nordsjælland i 3F Superligaen.
Dansk-tyrkeren drev gang på gang gæk med de gæstende sjællændere og stod både for mål og assist på MCH Arena.
I vanlig stil var han dog ikke meget for at snakke om sin egen præstation, da han efter den knusende sejr stillede op til interview med TV 2 Sport.
I stedet valgte han at fokusere på kollektivet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det vigtigste for mig er, hvordan vi gør det som hold. I dag får vi scoret seks mål og var pivgode som hold.
- Det er det, der gør mig allermest glad, hvis jeg skal være helt ærlig, lyder det således fra Simsir.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
FC Midtjylland
FC Nordsjælland
3F Superliga





































