

Ajax jagtede tirsdag deres første point i Champions League, da de hjemme mødte Benfica, som ligeledes stod noteret for nul point inden opgøret.
Men det blev heller ikke i femte forsøg, at hollænderne kom på pointtavlen i ligafasen.
Således tabte Ajax med 0-2 mod Jose Mourinhos mandskab, som kom tidligt foran.
Seks minutter var der spillet, og så kunne Samuel Dahl smadre til en nedfaldsbold i forbindelse med et hjørnespark, som fløj op i nettaget.
En scoring, som du kan se i toppen af artiklen.
Artiklen fortsætter efter billedet

I løbet af anden halvleg kom Ajax frem til mere, og Kasper Dolberg kom også på banen, men heller ikke danskeren kunne eksekvere.
Lige inden tillægstiden lukkede Benfica opgøret, da Leandro Barreiro løb ind i feltet og bankede bolden i det korte hjørne med fuld kraft.
Det er Benficas første point i ligaspillet, og de er nu på 29. pladsen

Hvor er linjen, dommer?
Ugens Suppe | Afsnit 8Hvor er dommerlinjen i Superligaen? I ugens afsnit af Ugens Suppe kigger vi på, hvordan oplevelsen kan løftes for alle aktører, og hvor nogle af problemerne omkring dommergerningen ligger.
Læs mere
Ajax
Benfica
Champions League



























