VM -Svenske Durmaz forstår ikke hadske beskeder
2018-06-25 12:36:01
Foto: Getty Images

Svenske Durmaz forstår ikke hadske beskeder

Svenske Jimmy Durmaz ryster på hovedet over de hadske beskeder, han har modtaget efter nederlaget til Tyskland.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 5. runde

FT

EST

0 - 5

SVE

18'
01
Viktor Gyökeres
Mål
24'
02
Dejan Kulusevski
Mål
39'
03
Alexander Isak
Mål
75'
04
Robin Quaison
Mål
90'
05
Viktor Claesson
Mål

Da Sverige lørdag tabte 2-1 til Tyskland ved VM, havde midtbanespilleren Jimmy Durmaz en skidt kamp, da han blev skiftet ind med et kvarter tilbage og begik flere fejl.

Durmaz begik i kampens overtid det frispark, som Toni Kroos efterfølgende sendte i nettet, og det medførte, at Durmaz efter kampen modtog flere racistiske beskeder, blandt andet på sociale medier.

Durmaz raser over de beskeder, som han og familien har modtaget.

- Når man truer mig ved at kalde mig arabisk djævel, terrorist og Taliban, så går man langt over stregen. Det er endnu værre, når man går til min familie og mine børn og truer dem. Hvem gør sådan noget? Det er helt uacceptabelt, lyder det fra Durmaz i en meddelelse på det svenske fodboldforbunds hjemmeside.

- Jeg er svensk, og jeg er stolt af at spille for det svenske landshold. Det er det største, man kan gøre som fodboldspiller.

- Jeg vil aldrig lade racister komme i vejen for den stolthed. Vi må alle tage afstand fra enhver form for racisme.

- Samtidig vil jeg takke alle dem, som har støttet mig og vist mig kærlighed. Det betyder utroligt meget. Fortsæt med at støtte Sverige, vi har brug for jer.

Sveriges landstræner Janne Andersson udtaler, at hele holdet og dets ledere bakker op om udtalelsen, og at man efter Durmaz' udtalelser ikke vil udtale sig mere som sagen.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 5. runde

FT

EST

0 - 5

SVE

18'
01
Viktor Gyökeres
Mål
24'
02
Dejan Kulusevski
Mål
39'
03
Alexander Isak
Mål
75'
04
Robin Quaison
Mål
90'
05
Viktor Claesson
Mål
Annonce

23 kommentarer

Se kommentarer
Annonce