Skotland -Sviatchenko-mål i Celtics nedtur mod Rangers
2016-04-17 15:44:26
Foto: Getty Images

Sviatchenko-mål i Celtics nedtur mod Rangers

Erik Sviatchenko udlignede for Celtic og sørgede for forlænget spilletid i FA Cup-semifinalen mod Rangers, men Celtic blev sendt ud efter straffesparkskonkurrence med 5-4.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokal - semifinale

FT

RAN

7 - 6

CEL

16'
10
Kenny Miller
Mål
50'
11
Erik Sviatchenko
Mål
96'
21
Barrie McKay
Mål
106'
22
Tom Rogic
Mål

Celtic spillede semifinale i den skotske FA Cup, og det var mod ærkerivalerne fra Rangers. En kamp, der var blevet set frem til længe fra de to holds fangrupper.

Erik Sviatchenko startede på bænken, og herfra kunne danskeren se Rangers bringe sig i front 1-0 efter et kvarter via Kenny Miller.

Sviatchenko blev sendt i aktion efter knap en halv time på grund af en skade til Dedryck Boyata, og danskeren fik en hovedrolle i anden halvleg.

Med 50 minutter spillet headede han bolden i kassen til 1-1 til kæmpe jubel for Celtic-tilskuerne. Selvom de grøn-hvide pressede på, måtte opgøret dog ud i forlænget spilletid.

Efter fem minutter af den forlængede spilletid kom Rangers i front, da Barrie McKay fra kanten af feltet fyrede bolden i kassen.

Men Celtic ville det anderledes, da Tom Rogic fyrede bolden i mål efter blot 40 sekunder af anden halvleg i den forlængede spilletid.

Med 2-2 efter den forlængede spilletid blev dramaet afgjort i straffesparkskonkurrence. Her kunne Rangers trække sig sejrrigt ud med samlet 5-4. Dermed er Rangers videre til finalen i den skotske FA Cup-finale.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokal - semifinale

FT

RAN

7 - 6

CEL

16'
10
Kenny Miller
Mål
50'
11
Erik Sviatchenko
Mål
96'
21
Barrie McKay
Mål
106'
22
Tom Rogic
Mål
Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce