




Der skal andre boller på suppen, hvis Sydafrika vil spille sig videre fra sin gruppe.
VM-åbningskampen mod Mexico resulterede nemlig i et 0-2-nederlag til afrikanerne, der aldrig fandt rytmen i kampen.
Således har dommen lydt rundt omkring i Fodboldverdenen, men tilsyneladende er Sydafrika-træner Hugo Broos ikke enig:
- Jeg så et desperat Mexico-hold. De vidste ikke, hvad de ville med bolden. Vores defensive organisation var perfekt, siger Broos, der dog erkender, at hans mandskab haltede efter i det offensive:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi skal forbedre os i angrebet. Kan vi spille den samme kamp, men med en bedre offensiv, så er jeg sikker på, at vi får bedre resultater, siger Broos ifølge Reuters.
Sydafrika og Mexico mangler at møde Tjekkiet og Sydkorea.
Netop Sydkorea og Tjekkiet mødes i skrivende stund, og du kan følge opgøret tæt lige her.

VM Morgenbriefing: Mexicansk folkefest og røde kort
Hattrick | Afsnit 100Mens du har sovet, er VM 2026 blevet sparket i gang foran et kogende Estadio Azteca i Mexico City. Vi skal forbi en åbningskamp med rekordmange røde kort, tårer hos den mexicanske helt Raúl Jiménez og kaotiske scener uden for stadion kort før kickoff.
Læs mere
FIFA VM
Mexico
Sydafrika





































