Bold vil i et nyt segment give et indblik i, hvad der rører sig blandt landets lovende talenter i U19-rækkerne og de danske divisioner.
I weekenden blev sæsonen i henholdsvis den danske U19 liga- og division indledt i Danmark.
I begge rækker var der flere præstationer, der sprang i øjnene, men Bold har valgt at fremhæve følgende:
Stortalent sikrede Horsens sejren
17-årige Oscar Mandrup noterede sig for to scoringer i AC Horsens sejr i U19 ligaen ude mod AGF. Oscar Mandrup sikrede de tre point, da han i overtiden scorede på et straffespark.
Oscar Mandrup var sammen med sin tvillingebror Anton Mandrup i 2024 til prøvetræning i tyske Wolfsburg, det oplyste AC Horsens dengang. Begge brødre er dog fortsat at finde i AC Horsens, hvilket Oscar Mandrup understregede med sine to scoringer mod AGF i premiererunden af U19 Ligaen.
Oscar Mandrup har spillet syv U17-landskampe for Danmark og scoret tre mål, så han er en spiller, der er værd at holde et øje med i fremtiden.

Anton Mandrup tv., Oscar Mandrup th. Foto: AC Horsens
Lasse Legolas Embring Andersen viste sig også godt frem for sin klub OB. Han og OB lagde fra land i U19 ligaen, da de besejrede Sønderjyske med 4-2. Lasse Legolas Embring Andersen stod for to af fynboernes scoringer i kampen, der var medvirkende til, at OB topper U19 ligaen efter første spillerunde.
De forsvarende vindere i U19 ligaen FC Midtjylland lagde fra land med en 2-1-sejr ude mod Esbjerg, mens Brøndby besejrede Lyngby 2-0 hjemme.
Vejle Boldklub og FC København delte, da de fredag spillede 2-2, men FC Københavns U19-mandskab noterede sig for et ekstra point, da de vandt den efterfølgende straffesparkskonkurrence, der medfølger ved uafgjorte kampe i U19 ligaen.
Her er overblikket over rundens resultater:
Vejle 2-2 FC København
Randers Freja 0-2 Silkeborg
Esbjerg 1-2 FC Midtjylland
Brøndby 2-0 Lyngby
OB 4-2 Sønderjyske
AGF 1-2 AC Horsens
FC Nordsjælland 1-0 AaB
Topscoreren fra sidste sæson fortsætter
I U19 divisionen, der er landets næstbedste række i U19-regi, holdt topscoreren fra den seneste sæson sig ikke tilbage i første runde af denne sæson. Viborg-spilleren Adam Kleis-Kristoffersen noterede sig i den seneste sæson for 21 scoringer i U19 divisionen, og i weekenden lignede han en mand, der havde tænkt sig at gentage den succes.
Kleis-Kristoffersen og Viborg FF lagde fra land med en 7-1-sejr, da de hjemme havde besøg af HIK. Kleis-Kristoffersen stod for to af scoringerne, mens hans holdkammerat Arthur Madsbøl også scorede to gange.
De to Viborg-spillere er derfor nummer et og to på topscorerlisten i U19 divisionen efter første runde.
Adam Kleis-Kristoffersen er værd at holde øje med i fremtiden, den unge angriber var i løbet sommeren med i flere af træningskampene for Viborgs førstehold. Måske et gennembrud på klubbens 3F Superliga-hold venter i løbet af sæsonen.

Foto: Viborg FF
Talentspot i divisionerne
Der er også talenter i Danmark, der viser prøver på deres kvaliteter i landets seniordivisioner.
I FC Helsingør render 17-årige Emil Morgan Larsen rundt og spiller for klubben i CampoBet 2. division.
I fredags scorede han sit første mål i sæsonen i 2 division, da han gjorde det til 1-0 i FC Helsingørs 1-2-nederlag hjemme mod HIK.
Trods en alder på 17 år har Emil Morgan Larsen allerede noteret sig for 16 kampe i 2. division for Helsingør på tværs af indeværende og seneste sæson.
Ifølge Bolds kilder skulle der tidligere have været interesse fra Norge og en række unavngivne Superliga-klubber for Helsingør-talentet.


FC Helsingør
FC København U19
Lyngby U19
Brøndby U19
OB U19
FC Midtjylland U19
Vejle U19
CampoBet 2. division
FK Viborg U19
U19 Ligaen
AC Horsens U19




































