2023-06-26 09:00:00

Thisted-chef om to talenter: De har gjort sig fortjent til det

Jeppe Dalgaard og Ebbe Facius har skrevet under på to talentkontrakter med Thisted FC, og cheftræner Daniel Kristensen mener, at de har arbejdet godt med tingene. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

21-årige Jeppe Dalgaard og 20-årige Ebbe Facius er lokale spillere i Thisted FC, og de to spillere har gjort sig bemærket for deres gode arbejdsiver og talent. 

Det har de to talenter nu fået en belønning af i form af to talentkontrakter med 2. divisionsklubben. 

Daniel Kristensen, der er Thisted-cheftræner, siger til klubbens Facebook-side, at Dalgaard og Facius har gjort det godt.

- Jeg synes, at det giver sig selv. Jeg synes, at de har gjort sig fortjent til det, og de har arbejdet rigtig godt med tingene. Det er to egne spillere fra egen avl, og det er to spillere fra området af. Jeg synes, at den her aftale er fuldt fortjent. 

- Jeg er enormt glad for, at de har takket ja til det, så de er her et år mere. Vi håber bare, at de kan videreudvikle sig som fodboldspillere og komme endnu tættere på det hele. 

Ebbe Facius er den af de to talenter, der har fået bidt sig mest fast på Thisteds førstehold. 

Han scorede blandt andet mod Esbjerg fB i efteråret, og han er nevø til AaB-legenden Calle Facius.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce