Thomas Thomasberg blev i september ansat som cheftræner i Pogon Szczecin.
Den danske træner, som forinden var cheftræner i FC Midtjylland, har snart været i Polen i fem måneder, og han har derfor fået dannet sig et solidt indtryk af niveauet i Ekstraklasa.
I et interview med Bold fortæller Thomasberg, at niveauet i den polske liga generelt er højt, men han peger samtidig på én dansk klub, der aktuelt skiller sig ud.
- Midtjylland ligger i toppen af Europa League og har gjort det fantastisk der. Jeg har jo selv haft spillerne, og det, de leverer nu, er på et rigtig højt niveau, og de er vel pt. dem, der er bedst i Danmark.
- Hvis man samlet set ser på truppen og det, de har leveret i Danmark og Europa, er det et niveau, der også er bedre end hernede (i Polen, red.), siger Thomasberg.
Selv om Thomasberg mener, at FC Midtjylland er på et niveau, der er højere end holdene i Polen, er han ikke overbevist om, at det er udtryk for, at Superligaen generelt er på et markant højere niveau.
Artiklen fortsætter efter billedet

Ifølge den tidligere Superliga-træner er resten af holdene i Danmark på et sammenligneligt niveau med holdene i Polen.
- Hvad de næste angår, er jeg ikke i tvivl om, at vores liga er konkurrencedygtig. Der har været fire hold med i Conference League ud af fire, som har deltaget i Europa – tre af dem er gået videre.
I indeværende sæson har Polen haft tre hold med i Conference League-ligaspillet, Rakow, Lech Poznan, Jagiellonia og Legia - kun sidstnævnte formåede ikke at spille sig videre.
- Kigger man europæisk set, har Polen klaret sig fantastisk i de seneste fem år, og særligt i de seneste to, fortæller Thomasberg.
Potentiale til mere
I de seneste sæsoner er der blevet investeret store beløb i Ekstraklasa.
Den danske duo Lukas Lerager og Emil Kornvig skiftede begge til den storsatsende klub Widzew Lodz, der ifølge Transfermarkt brugte over 100 millioner kroner alene i januar.
- Der begynder at ryge spillere hertil, som ikke har været her før, fordi der selvfølgelig er en stor tiltrækningskraft både sportsligt og økonomisk.
På spørgsmålet om, hvorvidt den polske liga er i en generel udvikling, er Thomas Thomasberg sikker.
- Det er jeg slet ikke et sekund i tvivl om. Med mediedækningen omkring rækken, landets størrelse og den generelle atmosfære tror jeg ikke, at vi har set det sidste endnu.
- Det er et fodboldglad land, hvor folk gerne vil ud at bakke deres hold op. Set i lyset af det tror jeg ikke, at man har toppet hernede endnu, slutter han.
Thomas Thomasberg og Pogon Szczecin fik i weekenden en tiltrængt sejr i Ekstraklasa.
Pogon indtager aktuelt 13.-pladsen - tre point over nedrykningsstregen.
Du kan se tabellen her.

FC Midtjylland
Pogon Szczecin
Ekstraklasa























