Esbjerg fB II -Tidligere U-landsholdsspiller skal spille i JS
Foto: Privat
2021-03-10 10:10:02
Foto: Privat

Tidligere U-landsholdsspiller skal spille i JS

Jonas Gejel Hansen, der både har spillet på de danske ungdomslandshold og det færøske U21-landshold, kommer fremover til at tørne ud for Esbjerg fB's Jyllandsserie-hold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Artiklen er bragt i samarbejde med LigaBold.dk. 

Esbjerg fB's Jyllandsserie-hold er blevet en profil rigere til forårets kampe i Jyllandsserien 1. 25-årige Jonas Gejel Hansen, der blandt andet har spillet divisionskampe for FC Helsingør og FC Sydvest, skal nemlig spille for Esbjerg fB's Jyllandsserie-hold, siger midtbanespilleren til LigaBold.dk.

Han har senest været i Danmarksserie-klubben Varde IF, men han har valgt at tage et skridt ned for at komme tættere på sit hjem i Esbjerg.

- Senest har jeg spillet i Varde, og jeg startede op i Varde, lige da coronaen brød ud. Så det har bare været lidt 'on and off' og ikke så kontinuerligt. Jeg føler ikke rigtig, at jeg kom i gang i Varde. 

- Derudover er der noget arbejde og noget personligt herhjemme, der gør, at det er nemmere suse fem minutter ned til træning fremfor at koordinere og køre en halv time hver vej, siger Jonas Gejel Hansen til LigaBold.dk.

Rutine og overblik

Esbjerg fB er ikke en helt ukendt klub for midtbanespilleren, da han fik sin fodboldopdragelse i den vestjyske klub. Han var også inde over Esbjergs Superliga-trup ved flere lejligheder, og Jonas Gejel Hansen nåede at få debut for Esbjerg i pokalturneringen. Efterfølgende har den stået på ophold i Varde IF, færøske TB Tvøroyri, FC Helsingør og FC Sydvest.

Han har derfor opbygget en del erfaring, og det vil han forsøge at give videre til det unge Esbjerg-hold.

- Jeg skal komme ind og give dem noget rutine. Det er generelt et meget ungt hold, som vi har samlet, så jeg skal helt sikkert dele ud af min rutine til alle de unge hoveder, som har en masse vilje og ærgerrighed. Det er første punkt på dagsordenen. Ellers skal jeg bare vise den kvalitet, som jeg forhåbentlig stadig har.

Midtbanespilleren vil selv sige, at han er rolig og har et godt blik for spillet.

- Jeg har en vis ro på bolden og et godt overblik. Det, har jeg mest fået at vide, er mine kompetencer. Derudover havde jeg et fremragende løbepensum, men det er ikke, hvad det har været. 

- Så jeg må udnytte den klogskab og den erfaring, som jeg har fået gennem årene. Så jeg er en teknisk klog og dygtig central spiller, vil jeg sige, hvis jeg skal bruge nogle positive ord.

Danske og færøske U-landskampe

I sine unge dage var Jonas Gejel Hansen også inde over det danske U18-, U19- og U20-landshold. Det blev til i alt 16 officielle ungdomslandskampe for Hansen. Efterfølgende har han været en del af det færøske U21-landshold, hvor nåede at spille ni EM-kvalifikationskampe.

- Jeg blev først indkaldt til nogle samlinger som U18-spiller hos DBU, og der spillede jeg fast i Esbjerg, og vi havde et fint samarbejde og kendskab til klubberne imellem. Det var helt naturligt, at jeg fik den chance. Så kom der et tidspunkt, hvor jeg ikke blev udtaget til samlingerne et par gange i streg.

- Samtidig med det skrev træneren for det færøske U21-landshold, om jeg havde lyst til at komme derop for at spille, og så tænkte jeg, at man jo ikke låser sig selv ved at gøre det i ungdomsårene. Jeg tog bare den chance.

Ambitionerne er lagt på hylden

Den 25-årige midtbanespiller har indfundet sig med, at livet som professionel fodboldspiller nok er slut.

- Umiddelbart har jeg ikke ambitioner om, at jeg skal blive professionel fodboldspiller igen. Nu har jeg fået en uddannelse og er blevet speditør nede på Blue Water. Det er jeg meget glad for, og da jeg er 25 år, så er der heller ikke så lang tid tilbage af fodboldkarrieren.

- Den er jo halvvejs overstået, hvis man tænker på at spille på topniveau, så nej, jeg har ikke ambitioner om at skulle være 1. divisionsspiller igen eksempelvis. Der er jeg ikke i mit liv lige nu, men hvis det udvikler sig i den retning, så er jeg selvfølgelig åben over for det. Det arbejder jeg dog ikke hen imod lige nu, siger Jonas Gejel Hansen til LigaBold.dk.

Jonas Gejel Hansen har den seneste uge trænet med Esbjerg Jyllandshold, og han synes, at niveauet ser ganske udmærket ud. Holdet skal i dette forår spille i Jyllandsserien 1 om en plads i næste sæson af Danmarksserien.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce