


Ipswich fik en drømmestart på Premier League.
Oprykkerne vandt 2-1 over Sunderland efter en scoring i de døende minutter af lørdagens opgør.
Ipswich-træner Gary O’Neil var godt tilfreds efter 2-1-sejren, men understregede samtidig, at én sejr ikke er nok, hvis klubben skal nå sine mål.
- Vi skulle arbejde hårdt for at vinde. Sunderland er et godt hold, og vi fortjente at vinde. Det tog klubben lang tid at vinde en kamp, sidst de var i Premier League, så det er dejligt at få en sejr på tavlen.
- Men én sejr bringer os ikke derhen, hvor vi skal være, siger han til Sky Sports.
Artiklen fortsætter efter billedet

Ipswich-træneren sendte samtidig ros i retning af Julio Enciso, som stod bag oplægget til Emersonns 1-0-mål.
- Han var god. Det er derfor, vi pressede så hårdt på for at få ham hertil. Klubben gjorde et fremragende arbejde for at overbevise ham om at komme hertil. Han er en fremragende spiller.
Enciso skiftede fra Strasbourg til Ipswich tidligere i transfervinduet.

Kan AGF levere nyt mirakel?
Hattrick | Afsnit 3Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.
Læs mere
Sunderland
Ipswich
Premier League




























