FC København vandt søndag eftermiddag deres anden kamp i streg, da AC Horsens blev besejret med 2-0 i Parken.
Værterne scorede to mål på to minutter i første halvleg, og det kom efter en hård og aggressiv start fra FC København.
Det aggressive presspil var nøglen til sejren, mener Jens Stage, der var godt tilfreds med FC Københavns præstation.
- Jeg synes, vi sad totalt på det. Vi kunne også lave et par mål mere, hvis vi var mere kyniske. Anden halvleg blev hård, men jeg synes, vi formåede at kontrollere kampen. Og som jeg lige husker det, så fik de ikke de store chancer. Det var tilfredsstillende, sagde han til Canal 9 efter kampen og tilføjede:
- Det eneste, det handler om, hvis man skal komme godt i gang, det er at være aggressiv og arbejde hårdt, og så kommer spillet tit derefter. Det er bare ud over stepperne, og vi jagtede dem med alt, vi havde. Det kan jeg godt lide, uddyber han.
Med sejren har FC København nu 16 point efter elleve kampe, hvilket for nuværende rækker til en femteplads.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga


































