Alexander Lind er i gang med sit helt store gennembrud i Silkeborg.
Den 21-årige angriber ligger øverst på topscorerlisten i Superligaen, og han har scoret i syv kampe i træk.
Det har dog ikke altid ligget i kortene, at han skulle have sit store gennembrud i Silkeborg.
Tilbage i juli måned genovervejede Alexander Lind sin fremtid i klubben efter en sviner fra Kent Nielsen til en reserveholdskamp mod Vejle - hvor Alexander Lind scorede to mål og lavede assist.
Det fortæller Alexander Lind i et åbenhjertigt interview med Discovery+:
- Jeg tror aldrig, han har kørt mig så meget over som det der. Jeg vidste godt, jeg ikke havde spillet en god kamp med pres og med bolden. Det var slasket.
- Han vidste ikke, om han kunne bruge det i en Superliga-kampe, det han så på mig, og om han kunne stole på mig.
- Det knækkede mig fuldstændigt. Jeg er ikke en mand, der kommer let til tårer, men jeg kom ind til vores 'fys' med tårerne trillende ned ad kinderne, fortæller Alexander Lind til Discovery+.
Episoden var så grel, at Lind ringede til sin agent for at snakke om fremtiden.
- Jeg kunne mærke, det gjorde virkelig ondt, for jeg havde håbet på, at jeg var på rette vej i sæsonen, og det var en ordentlig mavepuster, jeg fik, for det var ikke sådan, jeg ville fremstå som spiller.
- Så ringede jeg til min agent, hvor jeg sagde til ham, at det så svært ud. Han sagde til mig, at jeg skulle give den et halvt år mere, hvor jeg skulle vise mig frem i de minutter, jeg fik, og så kunne vi snakke om det efter, fortæller Alexander Lind til Discovery+.
Se resten af snakken i klippet øverst i artiklen, hvor Kent Nielsen også fortæller om episoden.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Silkeborg IF
3F Superliga


























