Tottenham Hotspur spillede 1-1 med Leeds United mandag aften.
Det kunne dog været gået anderledes i kampens sidste minutter.
James Maddison blev nedlagt i feltet, og Spurs-spillerne kaldte på et straffespark.
Situationen blev set igennem af VAR, men de hvidklædte Tottenham-spillere fik ikke tildelt det ønskede straffespark.
Det har James Maddison svært ved at forstå. Tirsdag knyttede han en kommentar til situationen på en story på Instagram, hvor han samtidig revsede VAR, og hvad teknologien gør ved dommerne.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For at gøre det klart... Den lille berøring på bolden, som ændrede retning, kom fra ydersiden af min højre fod - ikke fra Nmecha. Det fortalte jeg også dommeren, men tjekket var overstået på omkring 20 sekunder.
- Dommerne er rædselsslagne for at træffe beslutninger på banen på grund af VAR.
-Vi fortsætter kampen. COYS, skriver James Maddison på Instagram.
Tottenham har to points afstand til West Ham under nedrykningsstregen med to runder igen af Premier League.

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England
Hattrick | Afsnit 136Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.
Læs mere
Tottenham
Premier League





































