UEFA Nations League A -Trauner efter DK-kamp: Vi var for naive
Foto: Robert Jaeger/AFP/Ritzau Scanpix
2022-06-14 10:05:01
Foto: Robert Jaeger/AFP/Ritzau Scanpix

Trauner efter DK-kamp: Vi var for naive

Gernot Trauner mener, at Østrig spillede en for naiv kamp, da de mandag aften tabte 0-2 til Danmark i Parken. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Østrig havde store problemer mod Danmark mandag aften. 

Ralf Rangnicks tropper havde svært ved at kreere store chancer, selvom de forsøgte at sætte højt pres flere gange. 

Enkelte chancer blev det til, men ellers var det Danmark, der sad på kampen i størstedelen af de 90 minutter, 

- Vi var lidt for naive, da vi indkasserede mål. Hvis man selv har boldbesiddelse, og man spiller bolden op nedefra, så skal de ikke havde lov til at lægge en lang bold og så skyde på mål fem sekunder efter. 

- Det skete to eller tre gange i første halvleg, men bortset fra det så spillede vi faktisk en rimelig fin kamp, fortæller Gernot Trauner til Sky Sport efter kampen. 

Både Østrig og Danmark havde ændret meget i deres startopstillinger op mod kampen. 

Østrig manglede blandt andre David Alaba, der mod Frankrig fik en muskelskade. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce