2025-12-03 19:00:14

Trods manglende mål: Leipzig-boss roser Harder

Conrad Harder modtager ros fra Leipzig-træner Ole Werner, som ser danskerens udvikling gå i den rigtige retning.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 13. runde

FT

RBL

6 - 0

FRA

Conrad Harder skiftede i sommer fra Sporting til Leipzig, men danskeren har fortsat til gode at notere sig for første mål i sin nye klub.

De seneste tre kampe har givet tre startpladser, og nu får Harder ros fra Leipzig-træner Ole Werner.

Især danskerens arbejdsindsats i presspillet høster roser.

- Det er det første, jeg kræver fra en angriber, fordi vi er afhængige af, at alle presser godt og forsvarer godt. Det starter foran, og defensiven ser bedre ud, hvis første linje gør det godt.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Trods manglende mål: Leipzig-boss roser Harder
Foto: Karina Hessland/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det går alt sammen i den rigtige retning, udtaler Werner ifølge Kicker.

20-årige Conrad Harder har bidraget med et enkelt oplæg i 12 kampe for Leipzig.

Podcast Cover

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse

Hattrick | Afsnit 14

FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.

Læs mere
-12:17

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 13. runde

FT

RBL

6 - 0

FRA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce