2026-06-07 13:10:28

Tuchel inden sidste VM-test: Kan ikke klage

Landstræner Thomas Tuchel varsler udskiftninger i den sidste VM-test og glæder sig over en trup uden skader.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

onsdag 10. jun

ENG

vs

CRC

De sidste forberedelser frem mod VM er i gang.

Det gælder også i den engelske lejr, hvor Thomas Tuchel lørdag kunne se sit mandskab vinde 1-0 over New Zealand.

Det skete samtidig uden, at nogen blev skadet, hvilket glæder landstræneren.

- Vi vil vænne os til luftfugtigheden og solen, mens vi er her. Det bedste er, at vi kan fortsætte med at træne med hele holdet, fordi ingen er skadet. Vi har intet at klage over.

Thomas Tuchel kan nu se frem mod den sidste testkamp, hvor han varsler en hel del ændringer.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Tuchel inden sidste VM-test: Kan ikke klage
Foto: Rich Storry/AFP/Ritzau Scanpix

- I morgen (søndag, red.) har vi en let træningskamp, og så har vi to dage til at forberede os på Costa Rica. Derefter får en hel del spillere mere spilletid.

England har desuden fået selskab af de Arsenal-spillere, der først har sluttet sig til truppen senere på grund af Champions League-finalen.

Der er tale om Bukayo Saka, Declan Rice, Eberechi Eze og Noni Madueke. 

England indleder VM den 17. juni, når de møder Kroatien.

Derudover er englænderne i gruppe med Ghana og Panama. 

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

onsdag 10. jun

ENG

vs

CRC

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce