Tottenham er i fare for at rykke ud af Premier League.
Med blot fire point ned til nedrykningsstregen skal klubben betragtes som værende blandt kandidaterne til at slutte på en af de tre sidste placeringer i ligaen.
Det vil være en historisk fiasko, men på trods af det nægter holdets midlertidige cheftræner Igor Tudor at anerkende det som et rigtigt pres.
- Alle forstår situationen. Der er noget galt, hvis du ikke gør det. Mit job er at fjerne presset, mens spillerne skal acceptere det.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men der er pres alle vegne, og man skal elske dette job. Det rigtige pres findes ud i verden. Folk skal tjene penge, så de kan forsørge deres familier, og der er læger, der laver operationer for liv eller død. Det er rigtigt pres, siger Tudor.
- Vi skal acceptere, at vi skal rejse os nu og tage ansvar. Vi skal have modet til at konfrontere situationen. Det er den bedste måde at gøre det på, siger han ifølge Sky Sports.
Tottenham tager torsdag imod Crystal Palace klokken 21.00.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Tottenham
Premier League






























