Valget i FC Midtjylland er faldet på Mike Tullberg som klubbens næste cheftræner.
Cheftrænerposten i en af Danmarks største kommer med et pres og nogle forventninger, som kan gøre jobbet svært, hvis man oplever modgang.
Den tidligere Dortmund-træner frygter dog ikke modstand. Han har siden en ung alder været vant til at skulle arbejde hårdere end andre.
- Jeg var ikke verden største talent som fodboldspiller, men jeg nåede trods alt at spille i nogle lande, inden jeg blev skadet.
- Jeg er heller ikke verdens største trænertalent, men med rigtig meget flittighed og rigtig meget nysgerrighed har jeg fået lov til at stå i en Champions League-kamp for Dortmund, jeg har trænet Bundesliga, jeg står i en af Danmarks største klubber, og jeg er kun 39 år gammel.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I AB spillede jeg på andet- og tredjeholdet, så jeg prøvede at hente alle mulige ting, fordi jeg fik meget modstand, siger Tullberg til Bold og resten af den fremmødte presse..
- Jeg har til den dag i dag stadig ikke drukket alkohol. Jeg er 39 år, jeg gik aldrig i byen, altså jeg var i ekstremerne for at opnå et eller andet. Det er jeg stadig i dag som træner.
Mike Tullberg var i sin aktive karriere for AGF, italienske Reggina, skotske Hearts og tyske Oberhausen, inden han stoppede karrieren på grund af en alvorlig skade i 2012.
I 2019 begyndte han arbejdet i Dortmund, hvor han arbejdede sig op igennem ungdomsrækkerne, indtil han i januar stod i spidsen for førsteholdet i tre kampe, da Nuhri Sahin blev fyret.
Efter landsholdspausen står han for første gang i spidsen for FC Midtjylland, der skal på en svær opgave i Farum hos FC Nordsjælland.

CL-millioner kan forgylde AGF: Historiens største
Hattrick | Afsnit 171Dagens Hattrick starter med et lidt skrattende opkald til Baku, hvor Bolds udsendte giver en optakt til AGF's kamp mod Sabah. Økonomien kommer i fokus.
Læs mere

FC Midtjylland
3F Superliga









































