

8.297 tilskuere overværede FC Midtjylland historiske sejr over Dinamo Zagreb på MCH Arena torsdag aften.
2-0-resultatet betyder, at FCM endte på tredjepladsen i Europa Leagues ligaspil, og dermed sikrede ulvene billet til ottendedelsfinalerne i turneringen for første gang.
Efter opgøret valgte Mike Tullberg at sætte ord på tilskuerantallet, selv om cheftræneren ikke var blevet spurgt ind til det, og det skyldtes, at han gerne ville rose de fremmødte fans.
- Jeg ved godt, at det kan vendes negativt, og man kan spørge, hvorfor stadion ikke er fyldt i en så betydningsfuld kamp, hvor der kunne skrives historie.
- Men man skal bare lige huske, at det var pissekoldt, og der var en chillfaktor på minus 800.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Så jeg har en kæmpe ros til alle dem, der mødte op, og til dem, der stod nede i enden og blev en halv time og sang.
- Så håber jeg, at dem, der tvivlede derhjemme, næste gang lige kommer op af sofaen, selv om det er koldt, og der måske er lidt langt, så vi kan få fyldt stadion.
- Men jeg vil hellere have den approach, at det er enormt flot af dem, der kom herud. De skal have kæmpe ros for at møde op, siger Tullberg.
10.387 tilskuere overværede FCM's sejr over Celtic i Europa League i efteråret, og det var rekord for midtjyderne i europæisk regi. Der er plads til 10.647 tilskuere, når FCM spiller europæiske kampe.

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse
Hattrick | Afsnit 14FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.
Læs mere

FC Midtjylland
Europa League























