2024-04-03 11:45:00

TV 2 kan opgive fodboldrettigheder

Europa League og Conference League, der er blevet vist de seneste tre år på TV 2, skal formentlig sendes et nyt sted fra den kommende sæson

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Europa League og Conference League er de seneste tre år blevet vist på TV 2’s kanaler.

Men det kan være slut til sommer.

Som Bold forstår det, er TV 2 tilsyneladende klar til at give afkald på rettighederne til Europa League og Conference League, fordi de ikke kan skabe den merværdi som Superliga-rettighederne.

Sagt med andre ord, er der ikke mange ekstra salg på TV 2 Play, hvis man har rettighederne til Europa League og Conference League.

Der ligger langt flere salg i Superligaen, som samtidig er en rettighed med kampe ugentligt.

Lige nu er rettighederne til Europa League og Conference League i udbud sammen med Champions League.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -TV 2 kan opgive fodboldrettigheder
Foto: Paul Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Når TV 2 kan være på vej til at trække sig fra Europa League og Conference League hænger det sammen med, at de i august 2023 i tæt forening med Viaplay købte rettighederne til Superligaen på en aftale, hvor de ligeligt deler dem mellem sig de kommende seks år. Det betyder, at TV 2 hver anden uge har retten til at vælge den mest attraktive kamp fra Superligaen.

Markant udvikling
I løbet af det seneste år er der sket en markant udvikling på rettighedsmarkedet, hvor flere streamingtjenester har meldt sig på banen og vist stor interesse for at komme ind på markedet for sportsrettigheder.

DAZN var med i opløbet om Superliga-rettighederne sidste sommer, men blev valgt fra til sidst.

Viaplay solgte for nylig en af Premier League-kampene i hver runde til Amazon for at få ekstra penge i kassen.

Bold har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Frederik Lauesen, der er sportschef på TV 2.

Liverpool er et af holdene i Europa League i denne sæson, hvor man kan følge med på TV 2. Hvis der viser Europa League i næste sæson er endnu ikke afklaret. Men det tyder ikke på TV 2 fortsætter med rettighederne. Foto: Phil Noble/Ritzau Scanpix.

Venter stadig på afklaring
Det er helt uhørt, at der stadig ikke er kommet en afklaring på rettighederne til Champions League for den kommende sæson og tre år frem.

Rettighederne blev udbudt til forhandling i november. Siden har der været afholdt tre budrunder uden det foreløbig har ført til en aftale, der endnu er lukket.

Viaplay er stadig i spil til at fortsætte med rettighederne, som de har siddet på siden turneringens begyndelse i 1992.

Men streamingtjenesten DAZN er en af dem, der angiveligt også med i opløbet om den eksklusive rettighed.

Når rettighederne endnu ikke er solgt, er det også et tydeligt om, at UEFA, det europæiske fodboldforbund, ikke får den pris, man har ønsket for rettighederne.

I den nuværende aftale har Viaplay betalt et beløb i omegnen af 450 mio. kr. om året for eksklusivt at vise den fornemste klubturnering i Europa.

Den pris ventes at blive lavere, når rettighederne meget snart finder en rettighedshaver for de kommende tre år.

Rettighedsperioden begynder med den nye struktur, hvor klubberne i Champions League skal spille i en slags ligaformat mod otte hold i et gruppespil – fire hjemme- og fire udekampe.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce