1. Division -Uheldig Jesper J: Masser af lyst til fodbold
2017-07-14 07:49:01
Foto: Getty Images

Uheldig Jesper J: Masser af lyst til fodbold

Jesper Jørgensen er for anden gang på fem måneder blevet opereret i samme knæ, men han tænker ikke på at stoppe karrieren.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Jesper Jørgensen misser de kommende måneder, da han netop har været under kniven for at få afhjulpet et problem i det ene knæ. Operationen kommer blot fem måneder efter han senest blev opereret i samme knæ.

I en alder af 33 år gør Jørgensen sig dog ingen tanker om, at det måske snart er slut med fodbold på topplan.

- Helt ærligt, det har jeg slet ikke tænkt på. Det er første gang i min seniorkarriere, at jeg er blevet opereret, jeg har aldrig før været alvorligt skadet, så jeg tænker bare, at det er uheldigt, at det kommer lige oven i hinanden, siger Jørgensen til JydskeVestkysten.

- Jeg har stadig masser af lyst til at spille fodbold og til at komme tilbage og hjælpe holdet, når jeg er klar igen.

Jesper Jørgensen ventes at sidde ude i tre måneder.

Annonce
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce