Niklas Moisander stopper sin karriere som aktiv fodboldspiller.
Det skriver Malmö FF, som har haft den finske forsvarsveteran i folden i tre og et halvt år.
I sommer blev han ramt af den anden knæskade på meget kort tid, og siden har han siddet ude.
Et lille halvt år senere har Moisander så besluttet, at karrieren stoppes.
- En uge efter kampen mod Mjällby fik vi besked om, at korsbåndet var revet over. Vi var alle ret overraskede, og det var meget hårde dage.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Nu her i efteråret har jeg haft meget tid til at reflektere og har truffet beslutningen om, at det er nok nu.
- Det er tid til, at jeg overlader stafetten til yngre talenter og afslutter min fodboldkarriere. En beslutning, der ikke har været let at træffe, lyder det fra hovedpersonen selv.
Grundet skader nåede stopperen dermed kun 56 kampe for Malmö, hvor han hyldes inden hjemmekampen mod Galatasaray i Europa League.
Udover Malmö har Moisander haft en fin karriere i hollandsk fodbold, hvor han tog til som 18-årig og har spillet for Ajax, Alkmaar og PEC Zwolle.
Også i Werder Bremene nåede finnen at spille hele 142 kampe, mens han også var et smut forbi Sampdoria.
På landsholdet spillede Niklas Moisander 62 kampe.

Malmö FF
Allsvenskan

































