2026-04-14 15:26:29

Ung FCM'er får kontrakt: Et af Nordens bedste akademier

Otto Widt Fruensgaard i FC Midtjylland er blevet belønnet med sin første akademikontrakt i klubben. Det skriver midtjyderne på deres hjemmeside tirsdag eftermiddag. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 27. runde

FT

FCM

2 - 1

AGF

15-årige Otto Widt Fruensgaard i FC Midtjylland har skrevet under på sin første akademikontrakt.

Han kom til FCM fra Silkeborg IF ved indgangen af det nye år, og den unge offensivspiller glæder sig til at fortsætte udviklingen på Heden.

– Jeg valgte FCMs akademi – ikke som et fravalg af det, jeg kom fra, men som et tilvalg af et af Nordens bedste akademier. Det var især de bedre muligheder, den større konkurrence, det højere sportslige niveau og udsigten til flere oplevelser, der trak, siger Otto Fruensgaard til Midtjyllands hjemmeside.

Ambitionerne hos Fruensgaard er heller ikke små.

– Jeg drømmer naturligvis om udlandet og landsholdet på den lange bane.

– På den korte bane har jeg en ambition om altid at være kampafgørende på det hold, jeg spiller for, samtidig med at jeg udvikler mine individuelle kompetencer i samspil og konkurrence med andre dygtige spillere.

Podcast Cover

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse

Hattrick | Afsnit 14

FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.

Læs mere
-12:17

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 27. runde

FT

FCM

2 - 1

AGF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce