




Old Trafford dannede torsdag aften rammen for Europa League-opgøret mellem Manchester United og Real Betis.
Kampen var det første af to opgør i Europa League-ottendedelsfinalen.
Hjemmeholdet kom til kampen med et pinligt 0-7-nederlag i bagagen fra søndagens kamp mod Liverpool, og derfor havde Erik ten Hags tropper brug for at rejse sig.
Den mission startede godt for United, der allerede tog føringen efter seks minutters spil.
Det var angriberen Marcus Rashford, der stod for 1-0-målet, der ganske enkelt blev banket op under net-taget uden chance for Claudio Bravo i Betis-målet.
United sad generelt på spillet - dog uden at holde gæsterne fuldkommen fra fadet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Betis fik da også udlignet efter 32 minutters spil på mål af Ayoze Perez, der viste fortrinlig sparketeknik ved scoringen.
Målet blev kortvarigt tjekket for hånd på bolden i opspillet, men VAR så ingen grund til at annullere scoringen.
Stillingen var således 1-1 ved pausefløjt.
I anden halvleg tog United på ny fat i spillet, og hjemmeholdet skabte den ene chance efter den anden.
Forløsningen kom i det 52. minut, da offensivspilleren Antony lavede sin signatur-dribling.
Brasilianeren tog således et træk ind i banen og sendte bolden mod det lange hjørne. Skuddet havde præcision og fart nok til at overliste Bravo, og så stod det altså 2-1 til Manchester United.
Seks minutter efter Antonys scoring bragte United sig på 3-1, da anføreren Bruno Fernandes udnyttede, at Betis snorksov ved en opdækning til et hjørnespark.
Portugiseren kunne uden videre løbe sig fri ved forreste stolpe, hvorfra han uden besvær stangede bolden i mål efter et præcist indlæg fra Luke Shaw.
United fortsatte med at dominere kampen, hvor de røde djævle vadede i chancer.
4-1-scoringen faldt med lidt under ti minutter tilbage af den ordinære spilletid.
Her kom angriberen Wout Weghorst først på en ripost fra indskiftede Scott McTominays skud, og så var det ingen sag for hollænderen at sende bolden ind bag Claudio Bravo.
Weghorsts mål blev det sidste af slagsen i kampen, som United altså vandt med 4-1.
Manchester United har således de bedste kort på hånden forud for returkampen, der spilles i Spanien om en uge, torsdag den 16. marts.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Manchester United
Real Betis
Europa League



























