2025-05-21 16:40:00

Værtslandene til EM 2028 skal spille kval

England, Irland, Skotland og Wales, der i fællesskab afvikler EM i 2028, skal først kvalificere sig til turneringen, trods den spilles i egen baghave. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

WAL

3 - 0

LIE

De dyster på lige fod med alle andre. 

Selvom England, Irland, Skotland og Wales alle skal stå for at afholde EM i 2028, får de fire lande ikke automatisk en billet til slutrunden, som det før har været set. 

UEFA oplyser nemlig på deres hjemmeside, at værtsnationerne bliver smidt i kvalifikationspuljer sammen med resten af de europæiske hold. 

Til sammenligning fik Tyskland, værtsnationen for den seneste EM-slutrunde i 2024, en direkte billet til det fine selskab, men det gjorde de 11 nationer, der stod bag EM 2021, ikke. 

England, Irland, Skotland og Wales kan altså risikere at skulle afvikle en turnering, som de ikke selv deltager i, hvis kvalifikationen skulle fejle. 

Artiklen fortsætter efter billedet

EM-kvalifikation -Værtslandene til EM 2028 skal spille kval
Foto: Axel Schmidt/Reuters/Ritzau Scanpix

24 hold deltager i slutrunden i 2028, og kvalifikationssystemet foregår således, at de 12 gruppevindere ryger direkte igennem, mens de otte bedste toere rykker samme vej. 

To pladser i turneringen bliver efterfølgende reserveret til de to højest rangerede værtsnationer, som ikke har opnået direkte kvalifikation gennem gruppespillet – det vil sige, at alle fire britiske værtsnationer kommer med, hvis minimum to af holdene klarer sig gennem direkte kvalifikation som etter eller blandt de otte bedste toere. 

De sidste to pladser afgøres via en playoff-turnering, hvor de fire ringeste toere i kvalifikationen dyster mod de højst rangerede Nations League-gruppevindere, der ikke kvalificerer sig gennem deres puljer.

Derfor må der trods alt siges at være relativt stor sandsynlighed for, at både England, Irland, Skotland og Wales kommer med.

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

WAL

3 - 0

LIE

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce