2024-09-26 11:46:00

Vallys blev trods Mainz-bud: Er virkelig glad i Brøndby

Nicolai Vallys fortæller efter kampen mod Vendsyssel, at han er glad for fortsat at være i Brøndby efter en sommer med mange rygter om et exit. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Hjørring
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 3. runde

FT

VEN

0 - 5

BIF

1'
01
Filip Bundgaard
Mål
8'
02
Nicolai Vallys
Mål
13'
03
Marko Divkovic
Mål
15'
04
Mileta Rajovic
Mål
69'
05
Mathias Kvistgaarden
Mål

35 millioner kroner. 

Et beløb i det leje var Bundesliga-klubben Mainz klar til at smide for at lokke Nicolai Vallys sydpå. Det var dog ikke nok til at få Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, op af stolen.

Den 28-årige midtbanespiller blev ikke skudt afsted denne sommer, men er stadig at finde på den københavnske vestegn, hvor han så småt er ved at være tilbage i omdrejninger efter en knæskade.

Onsdag aften fik han sin første startplads, da Vendsyssel blev banket 5-0 i Pokalen.

Efter opgøret fortalte han til Bold og resten af den fremmødte presse, at han er glad for stadig at kunne kalde sig Brøndby-spiller. 

- Jeg har det godt med, jeg stadig er i klubben. Jeg er virkelig glad for at være her. Det tror jeg heller ikke, der er nogen tvivl om.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Vallys blev trods Mainz-bud: Er virkelig glad i Brøndby
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Jeg er med på, at der har været nogle ting, men jeg har egentligt holdt fokus på det, jeg kunne gøre. At komme tilbage og blive klar. 

- Nu begynder det at ligne noget, og jeg er meget glad for at være i Brøndby, siger Nicolai Vallys. 

Den tidligere Silkeborg-profil har fået 64 kampe i Brøndby-trøjen siden skiftet i 2022. 

Med Bold+ kan du her blive klogere på Vallys, Provstgaard og alle de andre Superliga-spillere, der var tæt på, men ikke blev solgt i sommerens transfervindue. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 3. runde

FT

VEN

0 - 5

BIF

1'
01
Filip Bundgaard
Mål
8'
02
Nicolai Vallys
Mål
13'
03
Marko Divkovic
Mål
15'
04
Mileta Rajovic
Mål
69'
05
Mathias Kvistgaarden
Mål
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce