Av, Brøndby IF!
Klubben fra Vestegnen fik en mareridtsstart på ugen, da Brøndby på Right to Dream Park blev ydmyget af FC Nordsjælland mandag aften.
Her formåede Brøndby ellers at komme foran med 1-0, men i løbet af 16 minutter faldt det hele på gulvet, så værterne i Farum kunne gå til pause med en føring på 4-1.
Det endte også med at blive kampens resultat, og derfor var Brøndbys Nicolai Vallys da også skuffet, da han efterfølgende talte med TV 2 Sport X.
- Det er for ringe. Jeg ved ikke, hvad der skete. De lavede et par gode mål, hvor vi så skidt ud i nogle af situationerne. De er skarpe, og vi ved, at det er svært heroppe. Vi er nødt til at være helt klar på det hele. Men det er for ringe, siger Nicolai Vallys til TV 2 Sport X.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det gik derfor hurtigt for Brøndby, som dårligt nok nåede at komme på plads, inden at FC Nordsjælland igen havde scoret et mål i løbet af en vild første halvleg.
Skuffelsen var derfor massiv hos samtlige BIF-spillere ved slutfløjt, mens at Vallys også lignede en, der nærmest var i chok over nedturen.
Resultatet betyder, at FC Nordsjælland nu er oppe på 15 point, som er samme antal som Brøndby på femtepladsen.
Gæsterne fra Vestegnen har nu ni point op til førstepladsen i Superligaen, som toppes af FC Midtjylland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
FC Nordsjælland
3F Superliga

























