



Thomas Jørgensen var i fokus på både godt og ondt, da Sønderjyske og Viborg spillede 2-2 i fredagens Superliga-kamp.
Midtbaneprofilen var involveret, da hjemmeholdet bragte sig foran, men han gjorde det godt igen i kampens døende minutter.
Her udlignede Jørgensen til 2-2 efter et langt VAR-tjek.
Netop VAR-tjekket gjorde midtbanekreatøren nervøs.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jamen han siger, at den (VAR red. ) driller, og jeg kan huske en situation, da jeg spillede i Hvidovre, hvor at de bare går i gang med situationen ved banen, fordi den drillede. Jeg står bare og venter på, at han siger ''nu venter vi ikke længere" og sætter den i gang. Så sætter han den i gang til sidst, det er en rar følelse, siger Jørgensen til Viaplay.
- Da han stoppede den, der kan jeg mærke, at mit hjerte sprang lige over en enkel gang, men heldigvis så går den igennem. Det er en rar følelse at score et mål, når man har været skyld i et mål, så det er rart at komme tilbage efter det.
Sønderjyske har dermed fortsat ikke vundet over Viborg siden 2016.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Sønderjyske
Viborg FF
3F Superliga


































